UA | DE

Raport o polskiej radioterapii onkologicznej

28 marca 2018

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest największym – pod względem liczby leczonych pacjentów – ośrodkiem radioterapeutycznym w Małopolsce. Z raportu przygotowanego przez krajowego konsultanta w dziedzinie radioterapii onkologicznej wynika też, że w zestawieniu liczby mieszkańców przypadających na jeden akcelerator województwo małopolskie zajmuje 8. miejsce, a na jeden aparat do brachyterapii – 5. pozycję.

„Raport na temat stanu radioterapii w Polsce na dzień 31.12.2016 r.” zawiera szczegółowe dane dotyczące placówek radioterapii, personelu i wyposażenia w sprzęt w ujęciu ogólnokrajowym oraz w rozbiciu na województwa. Pozwala ocenić dotychczasowe działania prowadzone w tej dziedzinie medycyny oraz racjonalnie planować kolejne na najbliższe lata.

Opracowanie pokazuje, że o ponad jedną trzecią zmniejszyła się liczba osób przypadających na jeden akcelerator do radioterapii: w 2009 roku było to ponad 385 tys. Polaków, w 2016 roku – około 245 tys. osób. W Małopolsce ten stosunek jest jeszcze lepszy, bo wynosi ponad 40 proc.  Obecnie w województwie małopolskim działa 14 akceleratorów, a w czołówce są Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie (cztery aparaty) oraz krakowskie Centrum Radioterapii Amethyst i Zakład Radioterapii w Tarnowie (po trzy aparaty). Natomiast pod względem liczby leczonych chorych pierwszą lokatę zajmuje Centrum Radioterapii Amethyst. W 2016 roku leczono w nim 2411 pacjentów, personel udzielił też ponad 9 tys. konsultacji radioterapeutycznych.

Centrum Radioterapii Amethyst partnerem konferencji o ginekologii onkologicznej Centrum Radioterapii Amethyst partnerem konferencji o ginekologii onkologicznej

17.09.2018

12 października br. w Zakopanem odbędzie się XXIII Konferencja Naukowa „Postępy w ginekologii onkologicznej”, a dzień wcześniej chętni będą mogli uczestniczyć w warsztatach. Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest jednym z partnerów wydarzenia.

czytaj więcej >
Specjaliści o leczeniu nowotworów prostaty Specjaliści o leczeniu nowotworów prostaty

24.07.2018

Tematem wyemitowanego właśnie Magazynu Medycznego w TVP Kraków było diagnozowanie i leczenie nowotworów prostaty. Jednym z wypowiadających się specjalistów był dr Marcin Hetnał, dyrektor Centrum Radioterapii Amethyst.

czytaj więcej >
Letnie warsztaty dietetyczne Letnie warsztaty dietetyczne

20.06.2018

Zapraszamy na kolejną edycję warsztatów kulinarnych dla pacjentów i ich opiekunów prowadzonych w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie we współpracy z Nutricia Onkology.

czytaj więcej >