PIERWSZY ZABIEG BRACHYTERAPII PROSTATY

W Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wykonano pierwszy zabieg brachyterapii raka prostaty. To nowatorskie zastosowanie napromieniania pozwala chorym uniknąć operacji i daje im dużą szansę na wyleczenie.

Pierwszy zabieg przeprowadzono 6 września 2016 roku. Pacjent poddany brachyterapii prostaty w Centrum Radioterapii Amethyst miał 65 lat. Zabieg był przeprowadzony w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Pacjentowi zaaplikowano jedną frakcję napromieniania. Brachyterapia zostanie uzupełniona teleradioterapią z wykorzystaniem technik łukowych.

Brachyterapia w przypadku raka prostaty polega na czasowym umieszczeniu pierwiastka promieniotwórczego w obrębie tego narządu. Precyzja zabiegu jest tu wyjątkowo ważna, pozwala na ochronę narządów krytycznych dla funkcjonowania organizmu  – cewki moczowej, pęcherza moczowego i odbytnicy.

W oddziale urologicznym Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera w Krakowie prowadzonych jest rocznie ok. 70 operacji usunięcia gruczołu krokowego.  W Centrum Radioterapii Amethyst  pacjenci  z nowotworami prostaty poddawani są klasycznej radioterapii, która może być metodą uzupełniającą dla operacji albo stanowić samodzielną terapię. Do tej pory klasyczną radioterapię w leczeniu raka prostaty (w której źródło napromieniania znajduje się w pewnym oddaleniu od pacjenta) zastosowano w przypadku 581 chorych.

W skali globalnej rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem. Szacuje się że rocznie jest diagnozowany u 899 tys. mężczyzn na świecie, a liczba zgonów sięga 258 tys. przypadków. W Polsce rak prostaty stanowi 15 proc. zachorowań na nowotwory u mężczyzn. W całym kraju w 2013 roku odnotowano ponad 12 tys. przypadków zachorowań (dane z Krajowego Rejestru Nowotworów). W ostatnich trzech dekadach liczba zachorowań wzrosła pięciokrotnie.