RADIOTERAPIA AMETHYST – POKONAĆ RAKA

Zapewnić najlepsze leczenie każdemu pacjentowi – to najważniejsze wyzwanie całego zespołu Centrum Radioterapii Amethyst – zapewnia Barbara Werchowiecka-Rusinek w wywiadzie rozpoczynającym specjalny dodatek do Gazety Wyborczej. W placówce współpracującej bezpośrednio ze Szpitalem im. L. Rydygiera w ciągu pięciu lat leczyło się 12 tysięcy pacjentów, a lekarze udzielili 50 tys. porad. W takiej skali działalności niezwykle ważnym elementem staje się troska i empatyczne podejście do pacjentów. Olga Szpunar, jedna z pacjentek  napisała w dodatku:

„Centrum Radioterapii Amethyst to: sprawna organizacja, miła obsługa i lekarze, którzy mają czas. Bywa, że się na nich czeka, w poczekalni, bo właśnie są z pacjentem, bo mają konsylium…. Ale gdy już cię przyjmą, cierpliwie tłumaczą, słuchają z uwagą, zachęcają do zadawania pytań.

Precyzja i skuteczność radioterapii może być dzisiaj porównywalna do chirurgii. Dr n. med. Marcin Hetnał podkreśla, że współczesne terapie onkologiczne stosują rozwiązania indywidualne, ściśle dopasowane do historii choroby danej osoby. Lekarze wybierają dla niego najlepszą drogę w oparciu o wiedzę i wytyczne medyczne, badania kliniczne, publikacje. Po przeanalizowaniu wszystkich rozwiązań rekomendują pacjentowi najbardziej skuteczną metodę leczenia.

Krzysztof Czaja, kierownik pracowni fizyki w Centrum Radioterapii Amethyst w wywiadzie wyjaśniał znaczenie procedur kontroli jakości sprzętu terapeutycznego oraz wzajemnej kontroli działań wykonywanych przez osoby uczestniczące w procesie leczenia. Podwójna kontrola procesu leczenia na każdym etapie terapii i wzajemne sprawdzanie pracy radykalnie minimalizują ryzyko pomyłki.  Bezpieczeństwo pacjentów jest najważniejsze.