RADIOTERAPIA KONTYNUOWANA RÓWNIEŻ W TRAKCIE EPIDEMII

Terapia onkologiczna to leczenie ratujące życie. Nie może być przerwana, przesunięta czy zaniechana nawet w tak trudnej sytuacja, jak ciągle rozwijająca się epidemia koronawirusa. Z tego powodu zespół Centrum Radioterapii Amethyst dokłada wszelkich sił, aby przyjęcia pacjentów i radioterapia odbywały się zgodnie z dotychczasowym trybem.

Placówka wdrożyła rotacyjny tryb pracy, w którym poszczególne zespoły są podzielone i nie spotykają się ze sobą. Otwarcie przesunięte zostało na 7.30, a Centrum aż do zakończenia radioterapii ostatniego pacjenta, co nierzadko ma miejsce późnym wieczorem. Wszyscy pracownicy przeszli szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony osobistej i zasad higieny w okresie epidemii.

– W ciągu dosłownie paru dni musieliśmy wdrożyć zupełnie nowe zasady pracy. Nasz zespół pracuje obecnie w dyscyplinie wręcz frontowej, ale zapewnienie pacjentom dostępu do leczenia onkologicznego jest dla nas absolutnym priorytetem – mówi dr n. med. Marcin Hetnał, dyrektor medyczny Centrum Radioterapii Amethyst. – Część wprowadzonych zasad bezpieczeństwa jest niełatwa dla naszych pacjentów, ale są niezbędne w tym trudnym czasie. Ważne jest bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości naszego funkcjonowania – podkreśla.

Do budynku Centrum Radioterapii Amethyst wpuszczani są wyłącznie pacjenci Poradni i Zakładu Radioterapii. Wyjątek stanowią opiekunowie pacjentów niepełnosprawnych i wymagających bezpośredniej pomocy. Przed wejściem prowadzony jest pomiar temperatury, a osoby z temperaturą 38 stopni i powyżej objęte są specjalną procedurą. Wszyscy pacjenci proszeni są też o zmierzenie temperatury zanim wyjdą z domu, aby udać się na terapię. Jeśli stwierdzą wystąpienie gorączki, mają się skontaktować z obsługą Amethystu telefonicznie.

Niestety w związku z tymi zasadami, pacjenci zwykle czekają kilka do kilkunastu minut na wejście, dlatego obsługa Centrum prosi pacjentów o przychodzenie na wyznaczoną godzinę terapii. Dzięki temu wejścia mogą odbywać się płynnie. W ciągu dnia od 12.35 do 12.55. trwa krótka przerwa w pomiarze temperatury i wpuszczaniu pacjentów.

Rejestracja do Poradni Radioterapii odbywa się wyłącznie telefonicznie pod numerami telefonów: 12 34 09 134, 12 34 09 135 oraz 572 776 944 (w godzinach od 16.00 do 17.00) lub przez rejestrację on-line na stronie www.centrum-radioterapii.pl W przypadku wizyty kontrolnych po zakończeniu radioterapii stosowana jest forma telekonsultacji. Obsługa Amethystu jest w stały kontakcie telefonicznym z większością pacjentów.