SZCZEPIENIA DLA PRZEWLEKLE CHORYCH

10 marca rozpoczęła się rejestracja na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób z ciężkimi, przewlekłymi chorobami. Ta grupa obejmuje pacjentów onkologicznych, którzy po 31 grudnia 2019 roku przechodzili chemioterapię lub radioterapię. Zgodnie z zapisami rozporządzenia Rady Ministrów  z 5 marca 2021 r. na tym etapie szczepieniami zostały objęci pacjenci, którzy podlegali leczeniu onkologicznemu w ciągu ostatnich czternastu miesięcy.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia gwarantują, że większość skierowań na szczepienie dla chorych na raka jest wystawianych automatycznie. Aby sprawdzić, czy mamy wystawione e-skierowanie, należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta lub zadzwonić do swojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.

Poddanie się szczepieniu nie wymaga odrębnej konsultacji z lekarzem onkologiem. Przebyte leczenie chemio lub radioterapią NIE jest przeciwskazaniem do szczepienia. Chorzy onkologicznie są grupą z obniżoną odpornością, więc zaszczepienie przeciwko Covid-19 jest dla nich szczególnie ważne.

Centrum Radioterapii Amethyst nie wydaje zaświadczeń z związanych z dopuszczeniem do szczepień. Decyzję o kwalifikacji do szczepienia podejmuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent powinien przedstawić mu karty informacyjne z odbytej terapii w naszym ośrodku.