SZCZEPIENIA PRZECIWKO COVID-19

Ruszył już etap 0, w trakcie którego szczepieniom poddawany jest personel medyczny. Z informacji podawanych przez rząd wynika, że zapisy na szczepienia rozpoczną się 15 stycznia. Pacjenci, którzy przeszli kiedyś chorobę nowotworową w programie szczepień nie są wyodrębniona grupą, dlatego każdy będzie musiał znaleźć indywidualnie swoją kolejność szczepienia w podanym przez Ministerstwo Zdrowia harmonogramie (np. osoby powyżej 60 roku życia szczepione będą w etapie 1). Te informacje można zobaczyć na specjalnej stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie

Osoby, które zostały wyleczone z choroby nowotworowej mogą zaczepić się przeciwko COVID-19 bez dodatkowych konsultacji z lekarzem onkologiem. Przebyte leczenie onkologiczne NIE jest przeciwskazaniem do szczepień. Każdy punkt szczepień zapewni konsultację lekarską przed szczepieniem i orzeczenie tego lekarza będzie wystarczającą podstawą do zaszczepienia. W związku z tym lekarze z Centrum Radioterapii Amethyst proszą, aby nie rejestrować niepotrzebnych wizyt w Poradni Radioterapii. Na ten moment nie mają one sensu w kontekście braku znajomości konkretnego terminu szczepienia i tego, że z perspektywy medycznej nie są one uzasadnione.

Konsultacji z lekarzem prowadzącym będą potrzebowali tylko pacjenci w trakcie terapii (radioterapia, chemioterapia, immunoterapia i wszelkie rodzaje terapii skojarzonych). To onkolog podejmie decyzje czy na danym etapie leczenia mogą poddać się szczepieniu na COVID-19. Nie wymaga to jednak rejestracji odrębnej wizyty. Każdy pacjent w trakcie terapii onkologicznej ma wyznaczane regularne wizyty kontrolne, podczas których można omówić kwestię szczepienia.