TECHNOLOGIA W WALCE O BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW

Robot UVD wykonuje w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie bardzo ważne prace. Nie dość, że w ciągu około 10 minut zwalcza aż 99,99 bakterii, grzybów, wirusów – w tym także koronawirus SARS-CoV-2, w pomieszczeniach takich jak gabinety lekarskie i pomieszczenia terapeutyczne, to na dodatek robi to prawie zupełnie samodzielnie.

Robot UVD dezynfekuje wyznaczony obszar zamknięty w pełni automatycznie. Urządzenie najpierw mapuje wszystkie pokoje oraz korytarze, a po skonfigurowaniu rozpoczyna dezynfekcję. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników i pacjentów dezynfekcja pomieszczeń Centrum odbywa się w godzinach nocnych.

– Robot został sprowadzony do Centrum Radioterapii Amethyst w wyniku przetargu przeprowadzonego przez Komisję Europejską. Maszyna wykonuje pracę, której podstawowym elementem jest dezynfekcja wszystkich pomieszczeń w Centrum, co w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zachorowania na COVID.  – mówi Przemysław Zachwieja, Prezes Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie.

Autonomiczny system napędu umożliwia osobom sprzątającym łatwe wezwanie robota przy użyciu tabletu. Robot przejedzie na wymaganą pozycję w czasie, kiedy personel przeprowadza wstępne sprzątanie. Po jego zakończeniu robot jest wysyłany do pomieszczenia i aktywowany, a osoba odpowiedzialna za czystość może zająć się swoimi planowymi zadaniami w trakcie dezynfekcji. Po odkażeniu robot sygnalizuje zakończenie zadania i jest gotowy do dezynfekcji kolejnego pomieszczenia. Taka symbioza pozwala na efektywną pracę, oszczędność czasu i środków.

Robot UVD zapobiega i ogranicza rozprzestrzenianie się zakaźnych mikroorganizmów w środowisku poprzez niszczenie za pomocą światła UV-C ich struktury DNA i RNA. Jest to innowacyjne urządzenie, które wykorzystuje źródła promieniowania UV-C o wysokiej mocy do usuwania szkodliwych bakterii, grzybów i wirusów (w tym COVID)  powodujących zakażenia i infekcje.

– Dzięki pracy tego robota możemy skutecznie przedefiniować zadania naszego personelu sprzątającego, który podczas czynności wykonywanych przez to niemal w pełni samodzielne urządzenie, może zająć się innymi pracami koniecznymi do zachowania czystości i sanitarnego bezpieczeństwa Centrum.  – mówi Tomasz Szafraniec Kierownik ds. Technicznych w Centrum Radioterapii Amethyst.