W TROSCE O WŁAŚCIWE ODŻYWIANIE PACJENTÓW

Centrum Radioterapii Amethyst dofinansowuje ciepłe posiłki dla pacjentów spoza Krakowa przebywających podczas leczenia w hotelu. Jest to kolejny element dbania o pełnowartościową dietę osób poddawanych napromienianiu i zapobiegania groźnemu w skutkach niedożywieniu.

W ramach pakietu onkologicznego NFZ pokrywa koszty noclegu przyjezdnych pacjentów (którzy nie wymagają całodobowej opieki w szpitalu i mogą nocować w hotelu czy pensjonacie) oraz opiekę medyczną (kontrolne wizyty pielęgniarki dwa razy dziennie). W to świadczenie nie są jednak wliczone posiłki – za nie pacjenci płacą z własnej kieszeni. Zdarza się, że w konsekwencji oszczędzają oni na jedzeniu, co w przypadku chorych na nowotwory może przynieść bardzo groźne skutki.

Dlatego też Centrum Radioterapii Amethyst – aby zapewnić pacjentom przynajmniej jeden ciepły, pełnowartościowy posiłek w ciągu dnia – podpisało umowę z firmą cateringową, która dowozi chorym obiady do hotelu. Raz w tygodniu pacjenci deklarują, czy chcą skorzystać z gotowych obiadów oraz ile posiłków zamierzają zamówić. Za jeden obiad płacą 5 zł, natomiast resztę pokrywa Centrum Radioterapii Amethyst. Obecnie już ponad 70 proc. pacjentów spoza Krakowa, którzy nocują w hotelu, decyduje się na wykup ciepłego posiłku.