WIEDZA DLA ZDROWIA – SPOTKANIE Z DZIENNIKARZAMI

W czwartek 16 października 2014 r. w Centrum Radioterapii Amethyst odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne dla dziennikarzy pod hasłem „Wiedza dla zdrowia – nowotwory piersi”.

Rak piersi nadal diagnozowany jest za późno – połowa przypadków w zaawansowanym III i IV stadium rozwoju. Z tego powodu wyleczalność nowotworów piersi jest w Polsce niższa niż w wielu innych krajach europejskich. Wiedza może uratować życie – 15 października to Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera oraz Centrum Radioterapii Amethyst zorganizowały spotkanie dla dziennikarzy: „Wiedza dla zdrowia – nowotwory piersi”.  Uczestniczyli w nim dr n.med. Joanna Jędrys, chirurg, dr n.med. Marcin Hetnał, onkolog-radioterapeuta, oraz Aleksandra Dindorf, psychoonkolog, a także dziennikarki krakowskich mediów.

Zaprezentowano dane nt. wykrywania i leczenia nowotworów piersi w Małopolsce (według danych z 2010 roku Małopolska zajmowała ostatnie miejsce wśród województw pod względem wskaźnika przeżyć na nowotwór piersi u kobiet – 68,7 w porównaniu do średniej w Polsce wynoszącej 75,0). Dyskutowano także nad rolą profilaktyki czy też sposobami  leczenia – aby zmienić smutne statystyki, w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie uruchomiono Centrum Radioterapii i wprowadzono zespół wielospecjalistyczny, który zgodnie z najnowszymi światowymi standardami zajmuje się leczeniem skojarzonym nowotworów piersi.