WIEDZA O LECZENIU NOWOTWORÓW PIERSI

W poniedziałek 1 kwietnia lek. med. Agata Romaniszyn, specjalista radioterapii onkologicznej poprowadzi wykład na temat leczenia nowotworów piersi. Wykład rozpocznie się o godzinie 17.00 w sali nr 5 budynku Collegium Medicum przy ulicy Kopernika 25 w Krakowie. Organizatorem spotkania jest Krakowskie Towarzystwo Amazonki.

Agata Romaniszyn jest członkiem zespołu medycznego Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie, przygotowała dla pacjentów i ich rodzin Poradnik brachyterapii.

Ważne jest, aby chorzy mieli dostęp do wiedzy. W raku piersi nowoczesne techniki – chirurgia i radioterapia, coraz częściej pozwalają na zastosowanie tzw. leczenia oszczędzającego, usuwany jest guz, ale pacjentka zachowuje pierś. Współczesne terapie onkologiczne to również rozwiązania indywidualne, ściśle dopasowane do historii choroby onkologicznej i innych chorób danej pacjentki. W obrębie samej radioterapii mamy sporą różnorodność metod, które są stosowane w terapii nowotworów piersi. Klasyczna teleradioterapia jest uzupełniania bądź całkowicie zastępowana brachyterapią (metoda napromieniania, gdy źródło promieniowania znajduje się bezpośrednio z mianie nowotworowej lub jej najbliższej okolicy).