Press "Enter" to skip to content

 

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie działa od grudnia 2013 roku w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera, z którym ściśle współpracuje. Działa tu przychodnia radioterapii i ginekologii onkologicznej, pracownia teleradioterapii i brachyterapii.

Pacjenci mogą zgłaszać się na konsultacje również bez skierowania. Wszystkie świadczenia medyczne w Centrum Radioterapii Amethyst są bezpłatne, świadczone na podstawie kontraktu z NFZ. Centrum zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i kompleksowego leczenia onkologicznego ramach pakietu onkologicznego Ministerstwa Zdrowia.

Dyrektorem medycznym Centrum Radioterapii Amethyst jest dr n. med. Marcin Hetnał, lekarz specjalista radioterapii onkologicznej. W ośrodku pracuje 100 osób, w tym 14 lekarzy radioterapeutów, 10 fizyków medycznych, 18 techników elektroradiologii. To zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy cyklicznie przechodzą specjalistyczne szkolenia w kraju i zagranicą. Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest w tej chwili jedynym niepublicznym ośrodkiem z możliwością kształcenia podyplomowego lekarzy – obecnie kształci się tu 5 lekarzy rezydentów. Do dyspozycji pacjentów i ich rodzin jest też m.in. psychoonkolog oraz dietetyk dbający o właściwe odżywianie chorego w trakcie leczenia.

Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie wyposażone jest w światowej klasy sprzęt – trzy akceleratory Elekta Synergy oraz tomografy komputerowe Phillips i Siemens umożliwiające stosowanie wysokospecjalistycznych technik radioterapii (IMRT, VMAT). Proces planowania leczenia został całkowicie skomputeryzowany. Aby absolutnie precyzyjnie wyznaczyć obszar zajęty chorobą nowotworową, lekarze używają 22-calowych tabletów graficznych. W Centrum Radioterapii Amethyst i Szpitalu Specjalistycznym im. Rydygiera w Krakowie działa dziewięć zespołów wielospecjalistycznych (m.in. zespół nowotworów przewodu pokarmowego, zespół nowotworów ginekologicznych czy nowotworów kości), w skład których wchodzą specjaliści z różnych dziedzin. Zespołowe konsultacje pozwalają wybrać najbardziej optymalny sposób leczenia i zdecydowanie zwiększają skuteczność terapii.

Pacjenci mogą przechodzić leczenie w trybie ambulatoryjnym, przewidziane są również hospitalizacje hotelowe. Dla chorych ze wskazaniami do radioterapii w trybie hospitalizacji przygotowano w Szpitalu Specjalistycznym im. L. Rydygiera specjalny Oddział Radioterapii.

Pełnomocnikiem praw pacjenta w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest Robert Maślankowski.

Budynek Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie jest objęty monitoringiem, którego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów i specjalistycznego sprzętu. Kamery monitoringu znajdują się na elewacji budynku, w bezpośrednim sąsiedztwie budynku oraz wejścia do budynku, na korytarzach i we wszystkich poczekalniach dla pacjentów. Nagrania z monitoringu są przechowywane do 7 dni roboczych. Dostęp do nagrań mają wyłącznie osoby upoważnione z działu IT i działu technicznego. Osobny system bez rejestracji nagrań stanowi monitoring pomieszczeń terapeutycznych, w których występuje promieniowanie jonizujące. W tych pomieszczeniach monitoring zapewnia bezpieczeństwo pacjentów i załogi w trakcie radioterapii, przeglądów, testów i kontroli urządzeń.

Godziny otwarcia Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie:

Poradnia Radioterapii:
Poniedziałek: 8.00 – 15.00
Wtorek: 8.00 – 15.00
Środa: 8.00 – 15.00
Czwartek: 8.00 – 18.00
Piątek: 8.00 – 15.00

Centrum Radioterapii:
Poniedziałek, wtorek, środa, piątek: 8.00 – 17.00
Czwartek: 8.00 – 18.00

Z cenami usług dodatkowych (takimi jak odpisy dokumentacji medycznej czy konsultacje dietetyczne dla osób niebędących pacjentami Centrum Radioterapii Amethyst) można zapoznać się tutaj.