BRACHYTERAPIA LECZY RAKA PROSTATY

15 września przypada Europejski Dzień Prostaty, który został ogłoszony po to, aby przypominać o profilaktyce, wykonywaniu badań kontrolnych oraz propagować wiedzę na temat tej choroby. Rak prostaty jest obecnie przyczyną blisko 10 proc. zgonów wśród mężczyzn.

W skali globalnej rak prostaty jest drugim co do częstości występowania nowotworem. Zgony z powodu raka prostaty rejestrowane są jako szósta z kolei przyczyna z pośród wszystkich zgonów z powodu chorób nowotworowych złośliwych. Szacuje się że rocznie rak prostaty jest diagnozowany u 899 000 mężczyzn na świecie, a liczba zgonów sięga 258 000 przypadków. Do roku 2030 liczby te mogą wzrosnąć odpowiednio do 1 700 000 zdiagnozowanych zachorowań oraz 499 000 zgonów głównie za sprawą wydłużającego się średniego czasu życia.

Rak prostaty może przebiegać bezobjawowo, a jego wczesne wykrycie daje dużą szansę na wyleczenie. Dlatego dla mężczyzn po 50. ważne są kontrole u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo urologa. Oznaczenie poziomu PSA oraz przezodbytnicze badanie manualne wykonane przez lekarza są zwykle wystarczającym testem pozwalającym na określenie zagrożenie chorobą nowotworową.

Podstawowym sposobem leczenia raka prostaty jest chirurgiczne usuniecie guza, obecnie coraz częściej stosowane w połączeniu z radioterapią i hormonoterapią. Wielu chorych obawia się jednak powikłań związanych z zabiegiem operacyjnym. W Centrum Radioterapii Amethyst stosowana jest brachyterapia, która może być w wielu przypadkach alternatywą dla operacji chirurgicznej.  Brachyterapia jest rodzajem radioterapii, w której źródło promieniowania jest umieszczane bezpośrednio w zmianie nowotworowej. Odbywa się to za pomocą instalacji specjalnych aplikatorów.

Atuty stosowania brachyterapii w leczeniu raka prostaty:

  1. możliwość podania wysokiej dawki promieniowania bezpośrednio w gruczole krokowym,
  2. z uwagi na gwałtowny spadek dawki poza źródłem promieniowania ( poza aplikatorami) do zdrowych tkanek poza gruczołem krokowym dociera minimalna dawka promieniowania,
  3. krótki czas leczenia w porównaniu do teleradioterapii,
  4. leczenie lepiej tolerowane z punktu widzenia pacjenta w porównaniu z radykalną prostatektomią (chirurgiczne wycięcie),
  5. wysoka skuteczność leczenia z uwagi na cechy biologiczne raka prostaty (charakteryzuje się niskim współczynnikiem alfa/beta co oznacza, że spodziewamy się najlepszych wyników leczenia przy stosowaniu wysokich dawek frakcyjnych, właśnie takich jak w brachyterapii),
  6. wysoka skuteczność leczenia w porównaniu z innymi metodami leczenia, niższy w porównaniami z innymi metodami odsetek impotencji i nietrzymania moczu jako powikłań po terapii.