CENTRUM RADIOTERAPII W KRAKOWIE

Na terenie krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. L. Rydygiera powstaje nowoczesny ośrodek radioterapii Amethyst.  Pierwsi pacjenci mają zostać przyjęci już pod koniec 2013 roku.

Inwestorem jest spółka Radiology Therapeutic Center Poland (RTCP), wyłoniona w przetargu ogłoszonym przez szpital. Na 3 tys. metrów kw. powstanie nowoczesny zakład radioterapii, brachyterapii i poradnia radioterapetyczna. Dzięki temu Szpital Specjalistyczny im. Rydygiera stanie się pełnoprofilowym ośrodkiem onkologicznym, tzn. będzie gwarantował diagnostykę i pełne onkologiczne leczenie  skojarzone. RTCP wprowadzi międzynarodowe standardy obsługi pacjentów i procedur medycznych, a trudniejsze przypadki lekarze konsultować będą z partnerską kliniką Centre Prive de Radiotherapie de Metz. W powstającym w Krakowie ośrodku radioterapii będzie pracować ponad 30 osób, w tym 6 lekarzy i 8 fizyków. Wszyscy przejdą szkolenie we Francji, zdobywając wiedzę z zakresu najnowocześniejszych rozwiązań stosowanych w radioterapii na świecie. Rocznie ośrodek będzie mógł przyjąć 2000 pacjentów.

Trwają już pierwsze prace budowlane – wykonawca budowy, warszawska firma Karmar, instaluje zaplecze dla pracowników. Harmonogram zakłada, że już latem w nowo powstałym budynku rozpocznie się instalacja specjalistycznego sprzętu do radioterapii. Będą to najnowszej generacji akceleratory szwedzkiej firmy Elekta.

Budowany przez RTCP krakowski ośrodek radioterapii ma się stać modelowym przykładem współpracy publicznego szpitala i niepublicznej inwestycji.