EKOLOGICZNY REJS ONKOLOGÓW

Polskie Towarzystwo Brachyterapii stworzyło unikalny w onkologii projekt #BrachyCares, którego celem jest holistyczna edukacja pacjentów onkologicznych i ich rodzin w celu uświadomienia wpływu jakości naszego środowiska na wzrost liczby zachorowań na nowotwory złośliwe.

Pierwszym elementem projektu był ekologiczny rejs zespołu radioterapeutów-onkologów zajmujących się na co dzień leczeniem raka, na konferencję Europejskiego Towarzystwa Radioterapii (ESTRO) która w odbyła się Kopenhadze. W rejsie uczestniczył dyrektor medyczny Centrum Radioterapii Amethyst dr n. med. Marcin Hetnał, który tak komentuje tę inicjatywę:

– Z moich obserwacji i rozmów z pacjentami onkologicznymi wynika, że wielu z nich nie zdaje sobie sprawy ze związku choroby nowotworowej z czynnikami środowiskowymi oraz trybem prowadzonego przez nich stylu życia. Wspólnie z kolegami i przyjaciółmi z Polskiego Towarzystwa Brachyterapii zastanawialiśmy się czy i jak możemy to zmienić. Chcieliśmy pokazać, że można działać inaczej, ekologicznie i prozdrowotnie. Dlatego wybraliśmy wspólny rejs na organizowaną corocznie konferencję Europejskiego Towarzystwa Radioterapii. Mamy nadzieję, że tym sposobem daliśmy inspirujący sygnał i przykład naszym Pacjentom. Bo tylko prawdziwa pasja, aktywność fizyczna i zmiana nawyków (mogliśmy przecież polecieć tam samolotem lub wybrać podróż samochodami) mogą istotnie pomóc w walce z dżumą XXI wieku, jaką niewątpliwie jest zapadalność zbyt wielu osób na choroby nowotworowe i nowotwory złośliwe w krajach wysokorozwiniętych.

Ekipa wypłynęła 3 maja z Kołobrzegu, by po dwóch dniach dotrzeć do Kopenhagi. Jak tłumaczy pomysłodawca akcji, Prezes Polskiego Towarzystwa Brachyterapii dr n. med. Piotr Wojcieszek, który ma patent jachtowego sternika morskiego; załogę stanowią wyłącznie lekarze radioterapeuci-onkolodzy.

PTB już planuje kolejne działania. Obecnie zbiera grupę naukowców, nie tylko onkologów, ale np. oceanografów czy klimatologów, z którymi chce stworzyć poradnik, z którego będziemy mogli dowiedzieć się, jak różne zanieczyszczenia wpływają na środowisko naturalne, rozwój chorób nowotworowych oraz co każdy z nas może zrobić, aby ich uniknąć. Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie będzie aktywnie wspierać tę inicjatywę.

Brachyterapia jest metodą radioterapii kontaktowej lub śródtkankowej działającej dzięki wykorzystaniu promieniowania jonizującego izotopów promieniotwórczych. Są one czasowo umieszczane w bezpośrednim otoczeniu guza. Wiedząc o tym, jak ważne jest działanie lokalne, radioterapeuci chcą przełożyć taki sposób myślenia na grunt edukacji ekologiczno-onkologicznej. Projekt #BrachyCares jest więc wyrazem troski o klimat, świat i szeroko pojęte zdrowie.