O WALCE BEZ KOMPROMISÓW

Do różnych grup społecznych możemy przynależeć, ale z tą (choć całkiem spora i wciąż rośnie) zdecydowanie nie chcemy mieć kontaktu. Nie pachnie optymizmem i nie rokuje przyszłościowo. Pacjent onkologiczny. Przed pandemią taka wizytówka brzmiała wystarczająco poważnie, jednak COVID wszystko wyostrzył i zdominował. Wymusił twarde reguły gry, w której wybory między walką z nowotworem i walką z wirusem tylko pozornie nie mają sensu.

Indywidulanie można być super bohaterem.  Jednak razem można dużo więcej. W krakowskim Szpitalu Rydygiera i sąsiadującym Centrum Radioterapii Amethyst zrozumiano tę strategię na długo przed pandemią. Pacjent onkologiczny, który tu trafia (teraz, ale i w okresie ostrego lockdownu) jest od pierwszych chwil zaopiekowany. Kompleksowo, specjalistycznie, innowacyjnie i wielotorowo. Po ludzku. I bez straty czasu, który w chorobach nowotworowych jest przecież najdroższą walutą.

Artur Asztabski – Prezes Specjalistycznego Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie:
„Zdecydowaliśmy się na unikatowe rozwiązanie w skali całego kraju, bo tylko ścisła współpraca szpitalnych oddziałów onkologii z nowoczesnym Centrum Radioterapii pozwala na bardzo staranne poprowadzenie Pacjenta. Oswoiliśmy już hasło: „rak to nie wyrok”, ale jakoś trudno nam przywyknąć do myśli, że mamy w Krakowie i Małopolsce nowoczesną terapię onkologiczną i jest ona bez żadnych warunków dostępna dla każdego Pacjenta, który otrzymuje diagnozę „nowotwór”. W takim momencie świat wali się Pacjentowi i Jego Rodzinie na głowę. Ale chcę wyraźnie powiedzieć – Rydygier ma dla takich Pacjentów wszystko, co najważniejsze: doświadczonych onkologów, nowoczesny sprzęt, sprawdzone procedury medyczne i kompleksową terapię. I nie odsyłamy Pacjentów na dalsze etapy leczenia gdzieś w świat. Wszystko – od pierwszego konsylium specjalistów ustalających plan leczenia, przez pogłębioną diagnostykę, terapię, chirurgię, chemioterapię po najnowocześniejszą radioterapię dostępne jest pod jednym adresem: os. Złotej Jesieni 1 w Krakowie”.

 Przemysław Zachwieja – Prezes Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie
„To prawda, działamy razem i to daje nie tyle przewagę (choć pewnie też!) ile bezcenną wartość dla Pacjenta. Amethyst jest częścią międzynarodowej sieci specjalizującej się w terapiach onkologicznych, głównie radioterapii, ale przede wszystkim jesteśmy miejscem niezwykle osobliwego spotkania: bezradności, którą zawsze widać na twarzach nowych Pacjentów z potęgą nauki i technologii, która w dedykowanych terapiach jest im zlecana. Wszystko decyduje się w ciągu zaledwie 2 tygodni. Tyle trwa diagnostyka, analiza możliwych rozwiązań, decyzja konsyliów lekarskich i seria rozmów z chorymi. Bo Pacjent musi o mieć pełną wiedzę i o korzyściach, i o możliwym ryzyku. Potem rozpoczynamy wspólną walkę. Liczy się w niej nie tylko nowoczesne wyposażenie ale przede wszystkim, wiedza całego zespołu skupionego na pomocy pacjentowi: lekarzy,  fizyków, techników , pielęgniarek oraz osób odpowiedzialnych za obsługę i koordynację pacjenta.. Dbamy oto, aby na każdym etapie leczenia stosować najwyższe standardy opieki. Podać przykład? W  trakcie radioterapii Pacjentom leczonym ambulatoryjnie sami organizujemy i finansujemy  transport do naszego Centrum. Dowozimy Pacjentów z całej Małopolski . W bezpłatnym hotelu dostępna dla Pacjentów jest również bezpłatna 24h opieka pielęgniarska. Tak, to może zaskakiwać…Ale wychodzimy z założenia, iż zleconego cyklu terapeutycznego nie może przerywać trudna sytuacja materialna czy problemy rodzinne Pacjenta. On musi skupić się na walce o życie, nie na dylemacie czym dojechać na napromieniowanie do Nowej Huty”.

Rydygier i Amethyst mają nie tylko wspólny adres w Nowej Hucie. Najczęściej mają też wspólnego Pacjenta, który z diagnozą „nowotwór” trafia tu na kompleksową terapię. Także w trudnym czasie pandemii. Jak wskazują statystyki Małopolskiego Oddziału NFZ, to właśnie Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie zajmuje pierwszą pozycję na tle wszystkich pozostałych świadczeniodawców z Małopolski, którzy w całym pandemicznym 2020 roku prowadzili leczenie onkologiczne w ramach przyjęć szpitalnych i ambulatoryjnych.

Tym statystykom trudno się dziwić; Rydygier z 8 Oddziałami, które realizują pakiet onkologiczny, chemioterapię oraz 39 programów lekowych dedykowanych określonym nowotworom; z  15 Poradniami Specjalistycznymi, dostępnymi dla Pacjentów w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki Onkologicznej, a także z własną rozbudowaną diagnostyką endoskopową, obrazową, badaniami z zakresu medycyny nuklearnej oraz 6 programami profilaktycznymi (m. innymi profilaktyka raka piersi, szyjki macicy i nowotworu jelita grubego) wyrasta w Krakowie i Małopolsce na nowe centrum onkologii.

Mocną pozycję Szpitala potwierdzają ostanie wyróżnienia: krakowski Rydygier wg prestiżowego rankingu World’s Best Hospitals 2021- Najlepsze Szpitale Świata 2021”, w którym oceniano 2 tysiące placówek medycznych z 25 krajów świata okazał się 3 najlepszym szpitalem z Polski! To cenne osiągniecie, choć ważny jest również ranking Fundacji Alivia 2021, w którym sami Pacjenci porównywali jakość usług i poziom opieki onkologicznej, świadczonej w 35 polskich szpitalach, gdzie leczeni są chorzy z nowotworami. To zazwyczaj bardzo obiektywne i krytyczne oceny… a jednak! Pacjenci onkologiczni pierwsze miejsce w skali całego kraju przyznali krakowskiemu Szpitalowi Rydygiera. Do sukcesów można dorzucić jeszcze 3 miejsce w konkursie „Bezpieczny Szpital Przyszłości”, przyznane przed miesiącem za wdrożenie małoinwazyjnej chirurgii onkologicznej. Niezależnie od rankingów, zawsze najważniejszym atutem pozostanie doświadczenie konkretnego specjalisty i jego empatia okazywana Pacjentom. Brutalne „sprawdzam” w tym kontekście padło w czasie pandemii. Ale wówczas i w Rydygierze, i w Amethyście nikt nie zwalniał tempa. Identycznie jest dzisiaj.

Prof. Andrzej Budzyński, Ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Rydygiera.

W czasie lockdownu musieliśmy odsyłać planowych chorych nieonkologicznych, ale onkologia szła
w szpitalu pełną parą. To nie może dziwić, rak nie czeka na bezpieczniejsze czasy. Nasze wielodyscyplinarne konsylia, na których każdy Pacjent otrzymuje indywidualną ścieżkę terapii, nawet w całkowitym lockdownie odbywały się z tą samą częstotliwością 10 spotkań w tygodniu. Miesięcznie oznaczało to 800 Pacjentów włączonych w specjalistyczną terapię. Prowadzimy dwa kompleksowe programy onkologiczne – jeden dla Pacjentek z rakiem piersi i kolejny dla Pacjentów z nowotworem jelita grubego; na swoim Oddziale mam uruchomione pierwsze w Małopolsce Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Jak więc tym wszystkim osobom można byłoby spojrzeć w oczy i powiedzieć „poczekajmy na złagodzenie pandemii”? U nas każdy dzień ma inny przelicznik”

Po sąsiedzku, w Centrum Radioterapii Amethyst – gdzie po zaawansowanych operacjach chirurgicznych, laparoskopowych czy endoskopowych na dalszy etap leczenia trafiają również Pacjenci prof. Budzyńskiego – sytuacja jest niemal identyczna. Amethyst na pełnych obrotach działał przez cały okres pandemii, choć trzeba zauważyć, iż rosnąca liczba Pacjentów wymagała wdrożenia nowych przedsięwzięć. Wstępną, choć bardzo istotną część procesu leczenia udało się przenieść do sieci i były to głównie edukacyjne teleporady, przygotowujące Pacjentów do pozostałych etapów radioterapii oraz konsultacje i telekonsylia. Dla maksymalnego bezpieczeństwa Pacjentów Amethyst pozyskał UVD Robota -najnowocześniejsze aktualnie urządzenie do dezynfekcji i dekontaminacji pomieszczeń (tylko 8 ośrodków w Polsce posiada identyczny sprzęt), który zaledwie w 10 minut eliminuje 99,99% bakterii, wirusów i grzybów w pomieszczeniach typu sale chorych czy sale operacyjne.

Dr n. med. Marcin Hetnał, Ordynator Oddziału Radioterapii Szpitala Rydygiera i Dyrektor medyczny Centrum Radioterapii Amethyst:
„Codziennie w Amethyście terapii poddawanych jest ok. 170 Pacjentów; w pandemicznym 2020 r. pełny cykl leczenia zakończyło u nas ponad 2900 PacjentówTo świadczy o tym, że Pacjenci nam po prostu ufali. Widzieli, że pomimo zagrożenia COVID-em  zrobimy wszystko, by utrzymać sprawność i skuteczność cyklów terapeutycznych. Każde opóźnienie startu leczenia zwiększa i ryzyko śmierci i uciążliwość późniejszej terapii. Przy szybko rosnących nowotworach okolic głowy, szyi, płuc czy szyjki macicy znaczenie ma każdy dzień. Dlatego dla większego bezpieczeństwa Pacjentów przy zachowaniu precyzyjnych dawek promieniowania wprowadziliśmy krótsze cykle terapii. A zaledwie przed tygodniem jeszcze jedną nowość – system do pozycjonowania i monitorowania położenia Pacjenta
w czasie radioterapii, umożliwiający maksymalnie bezpieczne podawanie wysokich dawek promieniowania. Nawet gdy Pacjent się poruszy – system przerwie wiązkę terapeutyczną, a personel natychmiast skoryguje położenie tak, by dawka promieni trafiła w wyznaczone miejsce. AlignRT (VisionRT) to faktycznie najnowsza technologia medyczna, już od września dostępna dla Pacjentów z Krakowa i Małopolski. Bez kolejek i w ramach ubezpieczenia NFZ”.

Wobec szerzących się fejk newsów i negatywnych stereotypów, ta ostatnia informacja jest szczególnie istotna. Dlatego  warto przypomnieć – każdy ubezpieczony Pacjent z rozpoznaniem choroby nowotworowej w Szpitalu Rydygiera i w Centrum Radioterapii Amethyst leczony jest bezpłatnie!. Może skorzystać z Szybkiej Ścieżki Onkologicznej (DILO), która w Szpitalu Rydygiera realizowana jest w ramach Pakietu Onkologicznego Ministerstwa Zdrowia i pozwala na wysokospecjalistyczną diagnostykę chorych w zakresie nowotworów przewodu pokarmowego, głowy i szyi, skóry, piersi, płuc, mózgu, urologii, ginekologii, hematologii oraz narządów ruchu.

Szpital, ze względu na swoją wieloprofilowość jest w stanie zabezpieczyć każdy etap ścieżki diagnostycznej zarówno w lecznictwie ambulatoryjnym jak i lecznictwie szpitalnym. Na Oddziałach Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej, Radioterapii, Onkologii i Hematologii pracuje doświadczony zespół pielęgniarski oraz łącznie 95 lekarzy, wśród których połowa posiada specjalizację z onkologii. Pozwala to również rozwijać działalność edukacyjną szpitala, będącego bazą szkoleniową dla innych placówek w regionie. Z inicjatywy Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego Szpital Rydygiera aktywnie uczestniczy w tworzonym projekcie Konsorcjum „Onkologia Małopolska”.

Centrum Radioterapii Amethyst (połączone z Rydygierem niewielkim wewnętrznym korytarzem) tworzy niemal 100 osób, wśród których znajdują się wysokiej klasy lekarze, fizycy medyczni technicy i pielęgniarki (większość po specjalistycznych szkoleniach w kraju i zagranicą), bez których nawet najbardziej zaawansowany sprzęt medyczny mógłby okazać się bezużyteczny. Centrum współpracuje z AGH oraz wiodącymi międzynarodowymi ośrodkami medycznymi, specjalizującymi się w najnowszych terapiach onkologicznych, szczególnie radioterapii. Każdy Pacjent, który w procesie leczenia onkologicznego kierowany jest tutaj na terapię, po ok. 2 tygodniach poszerzonej diagnostyki i przygotowania rozpoczyna cykle pierwszych napromieniań.

Cały dodatek onkologiczny do Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego można przeczytać tutaj  Dziennik_Polski_dodatek_specjalny_1_27_10_2021