RUSZA INSTALACJA AKCELERATORÓW W KRAKOWIE

Rozpoczął się kolejny etap budowy Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie. Trwa instalacja akceleratorów liniowych.

W maju wylewane były ściany i stropy bunkrów, w których zostaną zainstalowane te najnowocześniejsze na świecie urządzenia. Obecnie budynek jest w stanie surowym,  zakończona została realizacja jego konstrukcji, gotowe są pracownie, w których zainstalowany zostanie specjalistyczny sprzęt. Rozpoczęły się prace wykończeniowe i montaż drzwi oraz okien.

Kolejny etap budowy związany jest bezpośrednio z wyposażaniem Centrum w nowoczesny sprzęt medyczny. W obiekcie znajdują się już części do trzech akceleratorów liniowych firmy Elekta. To właśnie te urządzenia będą odpowiadały za skuteczność prowadzonej w Centrum terapii. Szwedzka Elekta jest dostawcą najnowocześniejszego, najbardziej zaawansowanego sprzętu do radioterapii na świecie.  Rozwiązania Elekty w zakresie onkologii i neurochirurgii są wykorzystywane w 6 000 szpitali na całym świecie. Firma współpracuje z najlepszymi ośrodkami klinicznymi i uczestnicy w pracy wielu zespołów badawczych.

Akceleratory Elekta Synergy (właśnie ten model będzie zainstalowany w Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie) były pierwszymi urządzeniami tego typu, w których zastosowano trójwymiarowy system obrazowania do sterowania procesem leczenia. System wyposażony jest w narzędzia pozwalające na wizualizację obszaru leczenia i otaczających go tkanek zdrowych. Ważną zaletą urządzenia jest kolimator wielolistkowy umożliwiający trójwymiarową modulację wiązki naświetlającej, co wielokrotnie zwiększa precyzję zabiegu. Wysokospecjalistyczne procedury radioterapeutyczne wymagają doskonale przeszkolonej kadry medycznej. Zakończył się już pierwszy etap rekrutacji pracowników do krakowskiego centrum Amethyst. Zatrudnionych zostało 6 lekarzy radioterapeutów, 4 fizyków i 10 techników. Cały zespół rozpoczął już specjalistyczne szkolenia. W trakcie gdy fachowa kadra zdobywa niezbędne umiejętności, w budynku Centrum pracuje ekipa specjalistów Elekty, którzy zajmują się montażem trzech akceleratorów liniowych. Proces montażu potrawa ponad 2 miesiące.